כירופרקט - דוקטור שחף אורקן > תחומי הכירופרקטיקה > צוואר תפוס

צוואר תפוס

כיצד יכולה הכירופרקטיקה לעזור לי?

צוואר תפוס

הכירופרקטיקה נותנת מענה הולם לכאבי צוואר על ידי החזרת תיפקוד מכאני נכון ואופטימלי לחוליות הצוואר ולרקמות הרכות הסובבות אותו. כאשר שרירי הצוואר “תפוסים” (נמצאים במצב כיווץ חריף) טווח התנועה שלנו קטן ועומס רב נוצר על המיפרקים הבינחוליתיים. כל תנועה שאנו מנסים לבצע גוררת בעקבותיה כאב עז, דבר הגורם לנו הימנעות מתנועה ולהישאר במצב מקובע. דבר נוסף הוא שכאשר שרירי הצוואר נעולים בצורה כל כך חזקה, יכולת בלימת הזעזועים של עמוד השידרה הצווארי מופחתת (הן בגלל טווח התנועה המצומצם שהזכרנו והן בגלל יישור הקשת הצווארית העלולה להיתרחש במצבים אילו Straightening of c-spine lordosis). הפארדוקס הוא שהדבר הנכון ביותר לעשות הוא להתחיל את תהליך התנועה כמה שיותר מהר (מלבד במקרים של תאונת דרכים או פציעה) – הטיפול הכירופרקטי מתמקד בדיוק בפעולה זו. הפעולות הבאות מתבצעות לטיפול בצוואר תפוס:

 • כיוונון (מאניפולציה עדינה) של חוליות הצוואר – עוזר להפחית נפיחות ודלקת.
 • מתיחות עדינות של שרירי הצוואר.
 • עבודה נכונה על ארגונומיה – שינוי הרגלי עבודה, סידור עמדת מחשב.
 • טיפול בטריגר פוינטס (trigger points therapy)
 • טיפולים בחום וקור.
 • ניתוח הרגלי שינה.
לבדיקת טווח תנועת הצוואר והחזרת יכולת התנועה חייגו 03-6037728

כאבי צוואר – שרירי צוואר תפוסים

חזרה למעלה

שרירי צוואר תפוסים באופן כללי הוא& כל מצב שבו יש עומס יתר על שרירי הצוואר או שרירי גב מרכזי המחוברים לצוואר הנקודה מרוחקת יותר. העומס על שרירי הצוואר יכול להיות כרוני או אקוטי (חריף – ישנה תופעה המאובחנת כטורטיקוליס, שהיא מאוד ספציפית,). כתוצאה מהעומס מפתחים אותם שרירים נקודות כאב ( טריגר פוינטס ) ומקרינים כאב לשאר איזורי הצוואר, השכמות והראש. כתוצאה מכך כן ישנה ירידה משמעותית בטווח התנועה ותיפקודם של המיפרקים התנועתיים בעמוד השידרה הצווארי והתפתחות של תת תזוזות חוליתיות. התחושות המתוארות לרוב הן:

 • כאבים בצוואר
 • מוגבלות תנועה
 • נוקשות
 • עייפות
 • “ראש כבד”
 • ריצוד בראייה
 • סחרחורות

המונח שרירי צוואר תפוסים אינו מדעי. הסיבה לשימוש במונח זה נובעת בעיקר בגלל כאב המתיחה ומוגבלות התנועה המורגשים בעת פעולות שגרתיות של הצוואר. הסיבה להתקצרותם ו”נעילתם” של שרירי הצוואר היא כתוצאה מפעילות מוגברת של סיבי השריר ושינוי בטונוס המנוחה של השריר – כאשר שריר נמצא במצב מנוחה קיים בו עיצבוב חשמלי מסויים תת-הכרתי הגורם לכיווץ תמידי ותורם לשמירה על יציבה.

יציבות הצוואר – חשיבות המיבנה

חזרה למעלה

הצוואר הוא החיבור בין מסת הגוף והראש, והוא נושא עליו את כל משקל הראש. לצוואר שני תפקידים חשובים, הוא צריך להיות חזק על מנת לשאת את משקל הראש אך גם נדרשת ממנו רמת תנועתיות גבוהה (לו היה הראש מחובר ישירות לגוף לא היינו מסוגלים להביט לכל הכיוונים). לשם ביצוע מטלות אילו זקוק עמוד השדרה הצוורי ליציבות ביו מכאנית.

היציבות נמדדת ביכולת של עמוד השדרה הצווארי לשמור על המבנה והמיקום התקין של המפרקים והחוליות ולשמור על מיקום יציב ונכון של הגולגולת. כל זאת מבלי לפגוע ביכולת התנועה הדינמית ולאפשר טווח תנועה רחב ומלא. הליקויים המכאניים ברקמות הצוואר נפוצים מאוד בגלל העומסים היום-יומיים הרבים הפוקדים אותנו. כאשר הליקויים הופכים להיות כרוניים (אצל רוב האנשים) נוצרת פגיעה מתמדת ברקמות הצוואר העלולה ליגרום נזק לתפקוד החוליות ועמוד השדרה. התסמינים הנפוצים הם כמובן כאב צוואר , צוואר תפוס , טווח תנועה מוגבל , כאבי ראש וכדומה.

צוואר תפוס – גורמים

חזרה למעלה

הגורמים לצוואר תפוס מחולקים לשני סוגים: נזקים לעמוד השדרה הצווארי ולרקמות החיבור המקיפות אותו, נזקים אלו הם בעיקר מכאניים ונגרמים כתוצאה מטראומה (אקוטית או כרונית), נזק מצטבר ממאמץ חוזר ודלקות. סוג נוסף של גורם הוא מחלות ויראליות או חידקיות הגורמות לזיהום נקודתי ו/או זיהום במערכת העצבים המרכזית (חוט שידרה ומוח). תופעות הידועות לגרימת צוואר תפוס וכאבי צוואר:

 • תנועת חדה ופתאומית, מתרחש הרבה פעמים בספורט.
 • טלטלה חזקה מאוד כמו בתאונת דרכים.
 • שינויים קיצוניים ותכופים בין קור לחום – כמו לדוגמא עבודה במישרד הממוזג לטמ’ קרה מדי – ויש מעבר תדיר בין פנים וחוץ.
 • שינה עם חלון פתוח עם משב קר על הצוואר.
 • שינה בתנוחה לקויה עם פיתול או כיפוף או לחץ בצוואר.

שרירי הצוואר

חזרה למעלה

חוליות עמוד השידרה הצאוורי מתחילות בבסיס הגולגולת ומסתיימות בבסיס הצוואר, פחות או יותר בגובה קו הכתפיים. ישנן 7 חוליות צוואריות המוקפות בעשרות שרירים.

שרירי הצוואר מחולקים בכמה אופנים, החלוקות הנפוצות הן על פי תפקיד או על פי אפיון אנטומי (עומק ומיקום). אני אשתמש בחלוקה כללית על פי תפקיד:

שרירי צוואר האחראים על כיפוף (flexion)

שרירי צוואר האחראים על כיפוף

אלו שרירים המצויים בדרך כלל בקדמת הצוואר. פעולת כיפוף היא התנועה בה הסנטר נעה לכיוון החזה.

שרירי צוואר האחראים על פשיטה או סיבוב (extension/rotation)

שרירי הצוואר האלו מצויים בחלקו האחורי של עמוד השידרה הצווארי ואחראים על פשיטת הראש ( ראש לאחור ומבט עיניים לתיקרה ), כאשר שני הצדדים עובדים יחד.

שרירי צוואר האחראים על פשיטה או סיבוב

שרירים אלו רבים יותר וחזקים יותר משרירי הצוואר הקדמיים וזאת בשל נטייתו הטבעית של הראש למצב של כיפוף קדימה. כשאר שרירים אלו פועלים באופן חד צדדי.

שרירי צוואר האחראים על כיפוף הצידה (lateral flexion)

שרירי הצוואר האלו מצויים בחלקו הצדדי של הצוואר וחלק העליון של הגב והצוואר.

שרירי צוואר האחראים על כיפוף הצידה

שרירים אלו אחראים על כיפוף הצוואר הצידה, כאשר האוזן יורדת כלפי הכתף.

חלוקה זו כללית ונועדה בעיקר להגדיר את תנועות עמוד השידרה הצווארי, בפועל השרירים עובדים בהרמוניה ובצורה של סינרגיה וא-סינרגיה. זאת אומרת שבעת תנועת צוואר משתתפים כמעט כל השרירים, חלקם מסייעים לאותה תנועה וחלקם מייצבים ומפעילים מומנט נגדי.

כאבי צוואר – תסמינים

חזרה למעלה

התסמינים לליקויים בצוואר רבים ומגוונים, הם כוללים מיספר תופעות נוירולוגיות שאינן בהכרח גורמות לכאב. התסמינים העיקריים כוללים בראש ובראשונה כאב, תשישות של השרירים, טווח תנועה מוגבל, עייפות ותחושת עומס כללי. הכאב יכול להיות חד ודוקר אך לרוב בעייפות כרונית של השרירים מדובר בכאב “שורף”. באופן כללי ניתן לומר שכאבים כרוניים הם לרוב קלים עד בינוניים וכאבים חריפים ופתאומיים מעידים על נזק חמור יותר. רצוי להתייחס ברצינות גם לכאבים קלים על מנת למנוע התפתחות של בעיות כרוניות.

תסמינים נוספים יכולים להיות כאבי ראש, כאבי לסת, כאבי פנים, ריצוד והפרעה בראייה, דמע, אף סתום, הקרנות כאב לגפיים (העליונות), בסיס הצוואר, השכמות ומרכז הגב. לרוב התסמינים יש התנהגות מוכרת היכולה להעיד איזו רקמה יותר נפגעה בצוואר, אך אין זו חוקיות חד משמעית וקיימות הרבה וריאציות. הכאבים יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, ובעלי מאפיינים שונים – חדים, קהים, שורפיםאו חשמליים. תופעות נוירולוגיות המעידות על פגיעה בעצב מלוות בכאבי חשמליים לגפיים, נימול, אובדן ריפלקסים ואובדן מוטורי של השרירים.

שרירי צוואר תפוסים – טורטיקוליס (torticollis)

חזרה למעלה

טורטיקוליס או צוואר מעוות הוא מצב שבו ננעלים שרירי הצוואר (במיוחד הסטרנוקליידומסטוייד (SCM) או הטרפז) כתוצאה מכיווץ פתאומי וממושך. כאשר שרירי צוואר תפוסים, מוטה הצוואר לצד אחד בצורת כיפוף ונשאר במצב זה עד לטיפול או עד להרגעות השרירים באופן טבעי, דבר העלול לקחת 1-4 שבועות ובדרך כלל כמעט תמיד משאיר תופעות לוואי ארוכות טווח, במיוחד במגבלת תנועה. תופעות הלוואי כוללות מגבלת תנועה, כאבים חדים בצוואר ובבסיס הצוואר, כאבי ראש, ותחושת אי נוחות כללית. חוסר יכולת להתרכז בשיגרה היום יומית ניכרת, והמטופל סובל מחוסר שינה, חוסר יכולת לעבוד, הפרעות בנהיגה וכו’.

לטורטיקוליס ישנם כמה גורמים, אך באופן כללי ניתן לחלק לשני סוגים: נרכש ומולד.

טורטיקוליס מולד

חזרה למעלה

טורטיקוליס מולד הוא בעל פרידיספוזיציה גנטית, בדרך כלל הסיבה אינה ידועה אך ישנה התקצרות בלתי סימטרית של השרירים האחראים על הטיית הצוואר בעיקר הסטרנוקליידומסטוייד (SCM). חוסר הסימטריה באורך סיבי השריר גורמת לתינוק להטיית הראש לכיוון של השריר הקצר ולהטיית הסנטר בכיוון השני. ישנם מקרים בהם טורטיקוליס נוצר בגלל התפתחות בלתי תקינה של אחת או יותר מחוליות הצוואר.

טורטיקוליס מולד     טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס נרכש

חזרה למעלה

טורטיקוליס נרכש נגרם בגלל מגוון סיבות אשר אינן גנטיות, בדרך כלל בגלל סיבות סביבתיות כגון: שינה בזוית לא נכונה, התקררות השריר, תרופות וסמים פסיכיאטריים, גידולים, זיהומים, פציעה או חבלה בצוואר ועוד’. טורטיקוליס נרכש יכול להופיע אצל ילדים או מבוגרים. ישנה הצלחה רבה בטיפול בטורטיקוליס על ידי טיפול מכאני בכירופרקטיקה בשילוב עם קומפרסים חמים, תרגילים ומתיחות.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spasmodic_torticollis

סובלים מכאבי צוואר?

טיפול כירופרקטי יכול להיות הפיתרון בשבילכם.

התקשרו לטלפון 03-6037728 או לנייד 058-4908260 לתיאום סריקה ראשונית של עמוד השדרה.
תוכלו גם להשאיר פרטים ואחזור אליכם:

 1. *
 2. *
 3. *
 

cforms contact form by delicious:days

 

 


עיצוב אתר: רויטל אורקן-ליחצו כאן לפרטים נוספים

2010-2012 כל הזכויות שמורות לאורקן כירופרקטיקה ואיכות חיים | www.drorkan.com | shahaf@drorkan.com | Dr. Shahaf Orkan - Google Plus
התוכן באתר להמחשה בלבד ואינו תחליף לייעוץ רפואי או כירופרקטי. האחריות הינה על המשתמש בלבד.